Профил на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия

Профилите на държавни органи в Appointmentsboard.bg включват накратко основната информация за техните структура, организация и дейност. Подробни данни за всяка институция могат да бъдат намерени в съответните нормативни актове и официални уеб страници.

Контакти Комисия за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия Адрес: София, 1000 ул. Врабча № 1 Телефони: тел.: 02/800 45 06 #8211; приемна #8211; граждани тел.: 02/800 45 34 #8211; връзки с обществеността тел./факс: 02/800 45 00 #8211; председател Електронна поща: info@comdos.bg

Официална интернет страница www.comdos.bg

Статут Комисията е независим държавен орган, който осъществява политиката на Република България за разкриването, обявяването и съхраняването на документите на Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.

История Комисията за финансов надзор се създава със закон през декември месец 2006 г., който урежда реда за достъп, разкриване, използване и съхраняване на документите на Държавна сигурност и на разузнавателните служби на Българската народна армия, включително и на техните предшественици и правоприемници, за периода от 9 септември 1944 г. до 16 юли 1991 г.

Състав Комисията е колегиален орган и се състои от девет членове, включително председател, заместник-председател и секретар, които се избират от Народното събрание. При определяне на състава на комисията никоя от представените в Народното събрание политически партии и коалиции не може да има мнозинство. (3) Членове на комисията могат да бъдат само дееспособни български граждани, с висше образование, с постоянно местожителство в страната, които се ползват с обществен авторитет и доверие и са получили разрешение за достъп до класифицирана информация с ниво на класификация #8220;Строго секретно".

Мандат Пет години. Членовете на комисията могат да бъдат преизбрани само за още един мандат. Членовете на комисията упражняват правомощията си и след изтичане на техния мандат до избора на новите членове. Правомощия Извадка от ЗДРДОПБГДСРСБНА

Чл. 9. При осъществяване на дейността си комисията: 1. издирва, събира, проучва, анализира и оценява документи, съдържащи информация за дейността на органите по чл. 1; 2. разкрива и обявява имената на български граждани, заемали или заемащи публични длъжности или извършвали или извършващи публична дейност, за които е установена принадлежност към органите по чл. 1; 3. (нова #8211; ДВ, бр. 87 от 2012 г., доп. #8211; ДВ, бр. 13 от 2017 г.) разкрива и обявява имената на лица, които са посочени като длъжници в бюлетина по чл. 3, ал. 2 от Закона за информация относно необслужвани кредити, както и на физически лица, еднолични търговци, членове на управителни, контролни и надзорни органи на търговски дружества, на политически партии и на неперсонифицирани правни субекти по чл. 62, ал. 12 от Закона за кредитните институции, за които е установена принадлежност към органите по чл. 1; 4. (предишна т. 3 #8211; ДВ, бр. 87 от 2012 г.) предоставя достъп на физически лица до информацията, събирана за тях, по тяхно искане, по искане на техните роднини по права линия до втора степен включително или на нотариално упълномощени от тях лица; 5. (предишна т. 4 #8211; ДВ, бр. 87 от 2012 г.) издава документи за принадлежност на физически лица към органите по чл. 1; 6. (предишна т. 5 #8211; ДВ, бр. 87 от 2012 г.) предоставя достъп до документите на органите по чл. 1 по реда на Закона за достъп до обществена информация; 7. (предишна т. 6 #8211; ДВ, бр. 87 от 2012 г.) води регистри на получените искания и издадените документи по т. 3 и 4; 8. (предишна т. 7 #8211; ДВ, бр. 87 от 2012 г.) сътрудничи със сродни чуждестранни и международни институции.

Чл. 10. Комисията извършва изследователска дейност, публикува документи, организира семинари, конференции и изложби с образователно-информационен характер.

Чл. 11. Комисията управлява централизирания архив на документите на органите по чл. 1.

Чл. 12. Комисията предоставя на органите по чл. 16, ал. 1 списъци на лицата, заемали или заемащи публична длъжност или извършвали или извършващи публична дейност.

Чл. 13. При изпълнение на дейностите по чл. 9 комисията изисква и получава безплатно информация от: 1. службите за сигурност; 2. органите на държавна власт и на местно самоуправление; 3. физическите и юридическите лица.

1. Правомощия на председателя Председателят на комисията я представлява, ръководи и организира дейността ѝ, като: 1. определя дневния ред и свиква заседанията; 2. публикува решенията и докладите за дейността ѝ на страницата на комисията в интернет и в бюлетина по чл. 14; 3. внася в Народното събрание два пъти годишно или при поискване доклад за дейността на комисията; 4. упражнява функциите на орган по назначаването по отношение на държавните служители и на работодател по отношение на служителите, работещи по трудово правоотношение в администрацията на комисията; 5. осъществява и други дейности съобразно задачите и функциите на комисията. Заместник-председателят на комисията подпомага председателя в неговата дейност и го замества при негово отсъствие. Секретарят на комисията организира текущата дейност и подготовката на заседанията на комисията.

Заседанията на комисията се свикват от председателя ѝ по негова инициатива или по писмено искане на повече от половината от нейните членове. Заседанията на комисията се провеждат при кворум повече от половината от всички членове. Решенията се вземат с мнозинство повече от половината от всички членове с явно гласуване. За заседанията се води стенографски протокол, в който се отразяват разискванията и гласуването на всеки от членовете на комисията. Решенията на комисията могат да се обжалват по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

Уредба на устройството и правомощията (нормативни документи) ЗДРДОПБГДСРСБНА ЗАКОН за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия РЕЗОЛЮЦИЯ РЕЗОЛЮЦИЯ на Европейския парламент от 2 април 2009 г. относно Европейската съвест и тоталитаризма ЗЗЛД ЗАКОН за защита на личните данни ЗЗКИ ЗАКОН за защита на класифицираната информация ЗНАФ ЗАКОН за националния архивен фонд ЗДОИ ЗАКОН за достъп до обществена информация ПДКРДОПБГДСРСБНАНА ПРАВИЛНИК за дейността на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия и на нейната администрация ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА ЗА ПОЧЕТНИТЕ ОТЛИЧИЯ НА КРДОПБГДСРСБНА ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА за почетните отличия на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия

Бюджет Комисията е юридическо лице, първостепенен разпоредител с бюджет и със седалище София. Пълна информация за бюджетите на Комисията по години са достъпни на интернет страницата на органа.

Възнаграждения Членовете на комисията получават основно месечно възнаграждение, равно на три средномесечни работни заплати на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в обществения сектор съобразно данни на Националния статистически институт. Основното месечно възнаграждение се преизчислява всяко тримесечие, като се взема предвид средномесечната работна заплата за последния месец от предходното тримесечие. Председателят на комисията получава месечно възнаграждение с 20 на сто по-високо от основното месечно възнаграждение по ал. 1, а заместник-председателят и секретарят на комисията #8211; с 10 на сто.

Изисквания за заемане на ръководната длъжност в органа Няма специални изисквания за председателя на Комисията. Изисквания към останалите членове на органа При определяне на състава на комисията никоя от представените в Народното събрание политически партии и коалиции не може да има мнозинство. Членове на комисията могат да бъдат само дееспособни български граждани, с висше образование, с постоянно местожителство в страната, които се ползват с обществен авторитет и доверие и са получили разрешение за достъп до класифицирана информация с ниво на класификация #8220;Строго секретно". Не могат да бъдат членове на комисията лица, които са: 1. осъждани за умишлени престъпления от общ характер, освен ако присъдата им е отменена по съдебен ред или са реабилитирани по реда на Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица; 2. били щатни и нещатни служители на органите по чл. 1; 3. били секретни сътрудници на органите по чл. 1; 4. щатни и нещатни служители, служители под прикритие и сътрудници на службите за сигурност и на службите за обществен ред; 5. на изборна длъжност в орган на държавна власт или на местно самоуправление; 6. на изборна длъжност в ръководни или контролни органи или които представляват политически партии, организации, коалиции, професионални и съсловни организации, съгласно съдебното решение за регистрация; 7. наети по трудово или служебно правоотношение. Членовете на комисията осъществяват своята дейност по трудово правоотношение. Членовете на комисията освобождават заеманите от тях длъжности, несъвместими с изискванията по ал. 4, в 7-дневен срок от избирането им.

Процедура по избор Чл. 6. (1) Предложенията за членове на комисията се внасят в Народното събрание, придружени от автобиография, свидетелство за съдимост, медицинско удостоверение, че не страда от психическо заболяване, необходимите документи за извършване на проучване за надеждност по смисъла на Закона за защита на класифицираната информация и декларация за обстоятелствата и данните по чл. 5, ал. 3 и 4. (2) Постоянната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред на Народното събрание проверява обстоятелствата по чл. 5, ал. 4, т. 2, 3 и 4 в 14-дневен срок от внасянето на документите по ал. 1. (3) (Изм. #8211; ДВ, бр. 109 от 2007 г., в сила от 01.01.2008 г.) Председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред на Народното събрание изпраща в Държавна агенция #8220;Национална сигурност" документите на кандидатите за членове на комисията за извършване на проучване за надеждност. Държавна агенция #8220;Национална сигурност" извършва специално проучване по смисъла на Закона за защита на класифицираната информация в 14-дневен срок. (4) Предложенията се разглеждат от постоянната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред на Народното събрание в 7-дневен срок от получаването на информацията по ал. 2 и 3. (5) Комисията по ал. 2 изслушва кандидатите и в 7-дневен срок внася доклад, обобщаващ резултатите от проведеното проучване. (6) Кандидатите, които не отговарят на изискванията на този закон, се оттеглят по искане на комисията по ал. 2. Нови предложения се правят в 7-дневен срок от внасянето на доклада по ал. 5. (7) Народното събрание избира поименно членовете на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. Народното събрание избира от състава на комисията председател, заместник-председател и секретар.

Предсрочно прекратяване на правомощията на членовете на органа (7) Правомощията на член на комисията се прекратяват от Народното събрание преди изтичане на мандата му: 1. по негово искане; 2. при фактическа невъзможност да изпълнява задълженията си повече от три последователни месеца; 3. при несъвместимост с изискванията по ал. 3 и 4; 4. (нова #8211; ДВ, бр. 42 от 2009 г., изм. #8211; ДВ, бр. 97 от 2010 г., в сила от 10.12.2010 г.) при влизане в сила на акт, с който е установен конфликт на интереси по Закона за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси.

Срок за избор на нов състав при изтичане на мандата на органа (8) При смърт или предсрочно прекратяване на правомощията на член на комисията Народното събрание в едномесечен срок избира нов член до края на първоначалния мандат по реда на чл. 6. Предвидени действия при липса на избор до изтичане на мандата на органа Няма предвидени изрични.

Отношения с граждани и юридически лица Отчетност Всеки има право по чл. 31 от ЗДРОПБГДСРСБНА 1. На достъп до информация и до документите, събирани за него или за неговите починали съпруг/а или роднини по права линия до втора степен включително, в органите по чл. 1 от ЗДРОПБГДСРСБНА; 2. Да поиска да бъде извършена проверка за него или за неговите починали съпруг/а или роднини по права линия до втора степен включително за установяване на принадлежност към органите по чл. 1 от ЗДРОПБГДСРСБНА; 3. На достъп до документите на органите по чл. 1 за научноизследователска, публицистична и проучвателна дейност по реда на Закона за достъп до обществена информация; 4. Да поиска да бъде разкрита самоличността на лицата, давали информация по делото; 5. Да получи копия на документи. Правото се упражнява чрез подаване до комисията на писмено заявление: 1. лично в приемната на КРДОПБГДСРСБНА; 2. по пощата; 3. от представител, упълномощен с нотариално заверено пълномощно.

На уебстраницата на Комисията за налични пълен пакет от форми за заявление и сигнали, както и „читалня“ за граждани и ползватели на услугите на Комисията.


Хронограма

ДлъжностДата на решение на НС за стартиране на процедура и дата на изборСрок за номинацияДата на обнародванеДата на влизане в силаНормативно основаниеКандидатиИзбранПредложен от
Стартиране:
20 септември 2017 г.
14 дничл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 5 и чл. 6 от ЗДРОПБГДСРСБНА
Приключване:

ПРЕКРАТЕНА ПРОЦЕДУРА

Членове на Комисията по досиетата
Председател на Комисията по досиетата
Заместник-председател на комисията по досиетата

Гласуване

Видео

Колко полезен беше този пост?

Маркирайте звезда, за да гласувате.

Среден резултат 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове до момента! Бъди първият гласувал!

Календар

декември 2023
П В С Ч П С Н
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

В ПАРЛАМЕНТА:

Парламентарната Комисия по здравеопазването получи грамота от Националната мрежа на здравните медиатори за съдействието и подкрепата, която народните представители оказват на организацията. Под патронажа на Комисията по здравеопазването в Народното събрание за поредна година беше представена информация за дейността и инициативите на здравните медиатори в България. Събитието беше по повод 15-ата Национална обучителна среща на здравните медиатори под надслов „Инициатива за здраве и ваксинопрофилактика“. Благодаря Ви за това, което правите, обърна се към здравните медиатори председателят на Комисията по здравеопазването проф. Костадин Ангелов. Той подчерта, че българското здравеопазване има нужда от здравни медиатори и посочи, че дейността им е добър… [повече]

Книгата „Очерци по история на Украйна“ на ген. Ихор Смешко и съпровождащото я специално издание на списание „L’Europeo”, посветено на историята на Украйна и българо-украинските връзки, бяха представени в Народното събрание. Изданията съдържат богато илюстрирани полемични текстове, които  хвърлят светлина върху мрачните събития, след инвазията на Русия в Украйна. Събитието беше организирано от народния представител Любен Дилов. Той подчерта полемичността на книгата в момент, в който целият свят гледа към Украйна. Връзките между България и Украйна са много стари и благодарение на тях християнството завладява Европа до Сибир, посочи Любен Дилов и постави акцент върху съдържанието на изданията,  допълнително обогатено… [повече]

Творбите „Снаряди за (дез)информация“, „Микрофония“ и „Нервна система“ са част от изложбата „Графика“, която беше открита в Народното събрание. Експозицията се организира от народния представител проф. Христо Даскалов. В нея са включени 15 картини на младите художници Теодора Югова, Даниела Георгиева и Максим Терзийски. Изложбата представя прочита им на съвременното графично изкуство. В България продължават да се раждат таланти, които трябва да бъдат оценени по достойнство, отбеляза проф. Христо Даскалов, и изрази надеждата си, че със своята работата  младите художници ще прославят страната ни. Народният представител Мирослава Петрова подчерта силната връзка между културата и политиката. По думите й изкуството е… [повече]

Народното събрание прие на първо четене два законопроекта за промени в Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. Вносители на измененията са народни представители от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната - Демократична България“ и ДПС и Министерския съвет. Законопроектът, предложен от народни представители, предвижда курсантите във военни университети да получават, освен стипендия за притежаваното звание, и нов вид стипендия - за подготовка за изпълнение на военна служба като професия. В момента курсантите получават основна стипендия за звание в размер на от 260 до 305 лв., като трябва да се има предвид, че те нямат правото на допълнителна трудова дейност, посочват… [повече]

В Народното събрание беше открит коледен базар на социални предприятия „Малкото е много”. Той е организиран от общността на социални предприятия ДарПазар и от председателя на Комисията по труда, социалната и демографската политика Деница Сачева и народния представител от комисията Илина Мутафчиева. На базара са представени продукти с кауза от 18 български социални предприятия, посветени на това да разрешават сериозни общественозначими проблеми. Всяка покупка от социално предприятие подкрепя конкретна човешка съдба, идея и устойчиво решение за по-добра среда, в която да успяваме всички. Каузите са разнообразни - подкрепа на хора в уязвимо положение, опазване на природата, развитие на културата и… [повече]

Парламентарна делегация, водена от председателя на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Шенгенското пространство и Еврозоната Кирил Петков, участва в пленарната сесия на КОСАК, която се проведе в периода 26-28 ноември 2023 г. в Мадрид. В заключенията, приети на срещата, по настояване на българската делегация беше включен текст, който недвусмислено подкрепя незабавното приемане на България и Румъния в Шенген. Събитието е част от Парламентарното измерение на испанското председателство на Съвета на ЕС. По време на форума бяха разгледани няколко основни теми: приоритетите на испанското председателство, Пакта за миграция на ЕС, ситуацията в Украйна, енергийната независимост и зеления преход и отношенията на… [повече]

Български парламентаристи участваха в заседание на Комисията по култура и образование на Европейския парламент. Форумът на тема: „Образование по европейско гражданство“ се проведе на 27 и 28 ноември 2023 г. в Европарламента в Брюксел и е част от Парламентарното измерение на испанското председателство на Съвета на ЕС. В заседанието взеха участие народните представители от Комисията по образованието и науката Медиха Хамза (ПГ на ГЕРБ-СДС), Нели Димитрова (ПГ “Продължаваме промяната-Демократична България“) и Валентина Димова (ПГ “БСП за България“). Участниците в европейския форум обсъдиха темите за нарастващото значение на образованието по европейско гражданство за младите хора, ролята на Европейския парламент в изпълнението… [повече]

Замeстник-ръководителят на делегацията на Народното събрание в  Парламентарното измерение на Централноевропейската инициатива /ПИЦЕИ/ Иван Белчев участва в Генералната асамблея на организацията, която се проведе в периода 26-28 ноември 2023 г. в Кишинев. Темата на заседанието беше „Подкрепа на европейската интеграция и насърчаване на устойчивото развитие на региона на ЦЕИ". Новата геополитическа реалност повиши значението на процеса на разширяване на ЕС и го превърна в един от най-ефективните инструменти за консолидиране на европейското пространство на сигурност, стабилност и просперитет, заяви Иван Белчев пред делегатите в конференцията. „България непоколебимо подкрепя европейската перспектива на Република Молдова, Украйна, Грузия и на Западните Балкани. Вярваме,… [повече]

Последвайте ни: