Фондация Български институт за правни инициативи (БИПИ) е независима неправителствена организация, която работи за  утвърждаването на Върховенството на закона /Rule of Law/ в България и региона на Югоизточна Европа и Черно море. БИПИ е наследник на българския офис на Американска асоциация на юристите и нейната програма за Централна и Източна Европа (ABA CEELI, понастоящем АBA ROLI), която през 2006 г. приключи своята дейност в страната след повече от 15 години работа в областта на правната и съдебна реформа.  Финансирането на БИПИ се осъществява изключително от международно признати институционални донори.

Основните посоки в работата на Института са свързани с изработването на политики  и експертни решения, наблюдение и анализи с фокус върху реформите в съдебната власт и към установяване на по-прозрачно, отговорно и предвидимо управление. Важна част от нашата дейност е създаването на активна мрежа от неправителствени организации, които да обединяват усилия и ресурси в областта на правосъдието, засягат широката общественост и имат отношение към развитието на демократичните процеси в страната. Организацията е инициатор на множество позиции, декларации и становища, свързани с ключови теми в обществения живот.

БИПИ влага и значителни усилия в използването на интердисциплинарни подходи и методологии. Особен акцент поставяме върху разширяването на обществената подкрепа относно съдебната реформа, както и по-пълната мобилизация на ресурсите в гражданския сектор.

Целите на БИПИ са:

  • Установяване върховенството на правото в България;
  • Насърчаване на диалога между представителите на гражданското общество, бизнеса, законодателната, изпълнителната и съдебната власти;
  • Утвърждаване на доброто управление като механизъм на устойчива политическа система;
  • Подпомагане процеса на хармонизиране на българското законодателство с европейските и международни правни стандарти;
  • Оказване на подкрепа при поддръжката и подобряване квалификацията на юристи, съдии, прокурори, медиатори и други професионалисти от правната сфера.

Екип

Биляна Гяурова-Вегертседере един от учредителите на БИПИ и негов директор. Тя е магистър по право от ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“ и участник в стипендиантската програма на Европейския Център на Фондациите, както и в Международната програма за лидери на Държавния департамент на САЩ. Биляна е завършила и Българското училище за политика „Димитър Паница“ откъдето има сертификат по Политически Мениджмънт. Преди да учреди БИПИ, тя работи като старши правен консултант в Американска асоциация на юристите правна инициатива за Централна и Източна Европа (ABA CEELI понастоящем ABA ROLI). Биляна е била адвокат от САК повече от 17 години. Тя е също така медиатор и обучител по медиация. Има сериозен опит в областта на върховенството на правото, справянето с корупцията и разработването на реформи в тези области. Биляна е изготвяла, управлявала и изпълнявала сложни и дългосрочни проекти простиращи се от реформа на адвокатурата, през ограничаване на корупцията до въвеждане на алтернативни способи за разрешаване на спорове и гражданско образование. Тя е консултирала и участвала в множество работни групи свързани с изготвянето както на закони, така и на подзаконови нормативни актове.

д-р Теодор Славев се занимава с провеждане на количествени и качествени изследвания и анализи в областта на политическата система и процес, правосъдието и съдебната реформа. Отговаря за мониторинга на парламентарните назначения. Специализирал е в Полша и САЩ. Участва в подготовката и провеждането на застъпнически кампании и изграждането на  граждански коалиции по различни теми. Преподава в катедра „Политология“ в УНСС. Преди да се присъедини към екипа на БИПИ е бил експерт в Министерство на правосъдието (2011 г. – 2012 г.), където работи по Механизма за сътрудничество и оценка.

Цветомир Тодоров е магистър по право от Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и историк. Има професионален опит като адвокат и юрисконсулт в областта на енергетиката, вещното, гражданското и административното право. Специализирал е международно право и антропология в Гърция, Сърбия, Румъния и Турция. Автор е на анализи и статии в областта на върховенството на правото, борбата с корупцията, защитата на сигнализиращите лица, международните отношения и балканската история .

Мария Мариноваe графичен дизайнер. Тя се занимава с визуалното оформление на продуктите на БИПИ, както и с управлението на профилите на организацията в социалните медии. Тя отговаря и за гладкото протичане на административните дейности около планирането и реализирането на работата на екипа.  Преди да се присъедини към екипа на БИПИ е работила в Центъра за професионално и продължаващо обучение в Нов български университет. Основните ѝ интереси са в областта на образованието и изкуството.

Исидора Димова е доктор по политология. Тя се присъединява към БИПИ по проект „Граждански мониторинг на публичните назначения – стратегически инструмент за добро управление“ и отговаря за плавното протичане при изпълнение на дейностите за противодействие на продължаващото овладяване на държавните институции чрез структурирането на механизми за осветляване на назначенията на висши държавни служители. Научните ѝ интереси са в областта на популизма, представителната демокрация, гражданско участие и др. Aсистент е в катедра „Политология“ в УНСС. Има опит в гражданския сектор и в работата по проекти.