От Труд, автор Дарина Кахраманова

 

– Г-н Хърсев, парламентът вече гласува процедурните правила за избор на новия управител на БНБ. Разрази се спор дали само парламентарните групи или и отделни депутати от тях имат право да номинират кандидати. Какво мислите вие?

– Това решение ми се струва противоконституционно. Всеки един народен представител има равни права. След като всеки депутат има право да предлага закони, би могъл да предлага проекти за всякакви решения на Народното събрание, включително актове на парламента с по-нисък ранг. Така или иначе, след като се е установила някаква практика, ще се намери законният начин да бъде проведен този избор. Не това обаче е най-важното.

– А кое?

– Опроверга се твърдението, че в България няма хора, които могат да заемат този отговорен пост. Издигнаха се изключително силни кандидатури. Който и да бъде избран, всичко предвещава, че ще имаме добър управител на БНБ. И тримата кандидати – Димитър Радев, Бисер Манолов и Григорий Вазов, са с безспорни качества. Всеки един от тях би бил добър избор. Сега въпросът опира до стратегиите, които всеки от тях ще предложи.

– Кои са най-важните въпроси, които трябва да присъстват в стратегиите на кандидатите?

– Бъдещият управител на БНБ трябва да заеме ясна позиция за това какво е бъдещето на валутния борд или как вижда присъединяването ни към еврозоната. Вторият въпрос е какво мисли да прави с БНБ и нейните основни функции. Това включва преценка какво е състоянието на банковия надзор сега и какво мисли да прави в бъдеще, а също и как си представя присъединяването на България към институциите на Европейския банков съюз. Един управител би трябвало да е наясно за какво става въпрос, да представи своето виждане и своята стратегия за структурата на БНБ, при положение че тя ще стане част от системата на европейските централни банки. Третият въпрос е свързан с поднадзорните на централната банка институции – какви ще са приоритетите и ролята на БНБ като организатор и надзорник на банковия сектор. Това са въпросите, на които трябва да отговори всеки един от кандидатите.

– Вече имаме три официални кандидатури за управител на БНБ. Кой от тях според вас е най-силен? Как гледате на мненията, че по-добре бъдещият гуверньор да има професионален опит извън България?

– Оценявам най-високо колегата Григорий Вазов. Теоретически той е най-добре подготвен, без да се опитвам да го противопоставям на когото и да е от кандидатите. Според мен и тримата са добри професионалисти и достойни хора. Всеки един от тях е добър избор.

Ако трябва да говорим за това, което пише в CV-тата, не виждам някой извън България, който може да покаже квалификация, равностойна на вече представените кандидати.

– Смятате ли, че кандидатурата на Григорий Вазов е консенсусна и би могла да събере достатъчно политическа подкрепа?

– Не мога да кажа. От гледна точка на лични качества и опит Григорий Вазов видимо е доайенът сред кандидатите и видимо е с най-убедителната биография. Но все пак не знам кой какви идеи ще развие. Всичко е въпрос на състезание на идеи.

– Депутати изразиха резерви за кандидата на ГЕРБ Димитър Радев, че няма непосредствен опит в банковата система у нас. Основателни ли са тези съображения?

– От тримата кандидати единствено Григорий Вазов е бил председател на борда на банки. Той има практически опит в управлението. Бил е в Банковата консолидационна компания, която управляваше банките през 90-те години. Тогава беше формирана днешната архитектура на банковата система.

В същото време БНБ не е точно банка. Тя е орган на административната власт, регулатор. Безспорно опитът във висшето управление на банка е предимство, но това не е толкова решаващо в случая с централната банка.

– Какви са поуките година по-късно след кризата с КТБ?

– Присъединяването ни към еврозоната – колкото се може по-бързо, е нашият национален приоритет. Това е изводът от кризата. През миналата година по това време се прояви основният недостатък на българската банкова система, който може да се окаже фатален в състояние на криза. Проблемът е, че имаме банкова система, която се базира на т. нар. банкиране с частични резерви. Всяка банка не държи 100% от вложените в нея пари в трезорите, за да взема комисиона за складиране и управление. Тя ползва част от тези пари за резерв, а другата част ползва за кредитиране. В състояние на криза може да се окаже, че всички вложители в една банка се опитват да си получат парите обратно. Така беше по време на кипърската криза. В такива случаи защитата на системата изисква наличието на кредитор от последна инстанция. Такъв у нас липсва. Кредитор от последна инстанция е централната банка, която интервенира в тези случаи. Това прави Европейската централна банка всеки ден в Гърция. Замества напускащите вложители в банките, реагира кризисно, рефинансира ги.

Присъединяването към еврозоната ще ни върне обратно към нормалността. Валутният борд е ненормална парична система. Това, разбира се, не значи да се откажем и да се върнем обратно към система на плаващ курс на лева. Вече платихме цената за стабилността и нашият изход е само напред, т.е. с влизането ни в еврозоната.

– Какво е състоянието на банкова система една година след кризата с КТБ?

– Много по-солидно от гледна точка на стабилността. За съжаление това влошава капацитета на банките. През миналото лято банките осъзнаха пороците на системата. Видяха, че в случай на кризисни събития, включително организирани, никой няма да им помогне. Затова те държат по-големи ликвидни наличности, отколкото през миналата година, макар че и тогава държаха в пъти по-високи резерви от банките от еврозоната. Затова се оформи такава огромна разлика между лихвите по депозити и по кредити. Ако преди банките са работили с резерви от 25%, по които не получават лихви, сега отиват на 30-35%. И трябва с лихвите от по-малка част от парите, които са вложени в тях, да обслужват лихвите по всички депозити.

– Може ли да очакваме тогава, че след присъединяването ни към еврозоната разликата в лихвите между кредитите и депозитите ще намалее?

– Определено ще се наблюдава и този процес, но най-рано след 3-4 г. Не забелязваме ясна стратегия на еврогрупата за бъдещето. По-скоро виждаме стремеж към затваряне и изчакване. Има тежък дефицит на идеи в еврогрупата.

– Наскоро от Брюксел ни посъветваха да проведем стрес тест на банковата система още тази година, а не през 2016 г., както беше планирано първоначално. Как гледате на тези съкратени срокове?

– Разбира се, че не бива да се бърза, да се правят каквито и да е било подскоци. Българската банкова система оцеля в най-големия стрес тест – в една организирана кампания, която имаше за цел да събори валутния борд и банковата система в България. След като оцеля през миналата година на фактическия ненадеен тест, банковата система би могла да оцелее при всякакви разумно формулирани стрес тестове.

– Компанията „Аликс партнърс“ беше избрана да проследи финансовите потоци от КТБ. Какъв ефектът очаквате?

– Очаквам да ги проследи и да го направи професионално. Тези хора си разбират от работата. При всички положения ще посочат кой къде и на кого е плащал. Ще стане ясно къде са отишли парите, които КТБ е получила от своите вложители. И дотам. Не очаквам някаква особена полза от тези разкрития за събирането на парите в масата на несъстоятелността. Както при всички аналогични банкови несъстоятелности, ще има към 30% събираемост на всички заеми. Това показва статистиката.

– Предстои да бъдат приети промени в Закона за кредитните институции, с които ще отпадне банковата тайна за клиенти на КТБ. Одобрявате ли ги?

– Проблемът тук не е за самата банка, а за клиентите. Засегнати са онези, чието имущество се обявява. Това е от полза предимно за бандитите. Ще знаят кого най-добре могат да рекетират и до какви стойности. В такава ситуация може да има и политически мотиви – уязвяване на конкретен политически опонент, който ще се окаже вложител или в други търговски отношения с фалиралата банка.

Институтът на банковата тайна обаче е изживял времето си. Очевидно в целия свят се върви към преразглеждане. Но най-малко на банковите сделки би трябвало да се осигури нивото на конфиденциалност, което е гарантирано за всяка друга сделка. Това би било доброто законодателно решение и дотам ще се стигне. Както например на хотелиерите не е разрешено да обявяват списъка на гостите си и кой точно джентълмен с коя дама в коя стая точно е нощувал. Такова законодателство със задна дата е много опасно за мен. Имал си някаква защита на права и след това тя пада със задна дата. Не е честно и правомерно.

Нашият гост:

Емил Хърсев е роден на 19 октомври 1961 г. в Димитровград. Завършва столичната немска гимназия, след което се дипломира по специалността финанси във ВИИ “Карл Маркс” (днес УНСС). Защитил е дисертация на тема “Еволюция на парите”. Работил е като подуправител на БНБ, член на борда на Булбанк, Минералбанк, Кредитна банка, БРИБ, МБИС в Москва. Доктор е на икономическите науки.

Колко полезен беше този пост?

Маркирайте звезда, за да гласувате.

Среден резултат 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове до момента! Бъди първият гласувал!

Кого избира НС?

Календар

юни 2025
П В С Ч П С Н
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

В ПАРЛАМЕНТА:

Българска парламентарна делегация, водена от председателя на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Димитър Гърдев участва в 72-рата Конференция на парламентарните комисии по европейските въпроси на националните парламенти в Европейския съюз (КОСАК), която се проведе от 8 до 10 юни във Варшава, Полша. Основна тема на форума бяха приоритетите на полското председателство на Съвета на Европейския съюз. В делегация се включиха заместник-председателят на Народното събрание Драгомир Стойнев, който е заместник-председател на Комисията, както и Димчо Димчев, заместник-председател на Комисията и Иван Герчев, член на КОСАК. Председателят на Комисията по европейски въпроси и контрол на европейски фондове Димитър [повече]

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова разговаря с председателя на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа Теодорос Русопулос. Гостът е на работно посещение в България и имаше срещи с народни представители от делегацията на българския парламент в организацията. Радвам се да ви приветствам в Народното събрание, обърна се Наталия Киселова към председателя на ПАСЕ Теодорос Русопулос. Вярвам, че по време на посещението Ви в София ще получите достатъчно аргументи в подкрепа на приключването на пост-мониторинговия диалог с България, отбеляза тя. Наталия Киселова припомни, че още през март 2024 г. Комисията по мониторинг на ПАСЕ препоръча закриване на пост-мониторинговата процедура и [повече]

Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за електронните съобщения. Измененията са внесени от Министерския съвет и от народния представител Мартин Димитров от "Продължаваме промяната-Демократична България". В доклада на водещата комисия по транспорт е посочено, че законопроектът, внесен от Министерски съвет, има за цел да приведе българското законодателство в съответствие с изискванията на европейски регламент относно единния пазар на цифрови услуги. С измененията се уреждат правомощията на Комисията за регулиране на съобщенията като координатор за цифровите услуги, който ще осъществява контрол върху дейността на доставчиците на посреднически услуги на информационното общество, които не представляват платформи за споделяне на [повече]

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова откри изложба с нарисувани от ученици портрети на видната възрожденска учителка Вела Благоева. Експозицията е по повод 40-ата годишнина на Средно училище „Вела Благоева“ – Велико Търново и беше представена в парламента по инициатива на народния представител Ангел Янчев. На откриването присъстваха и авторите на портретите, които разгледаха Народното събрание и се запознаха с неговата история и дейност. Вела Благоева е една от най-интересните жени на 19 век, подчерта на откриването на изложбата председателят на парламента. Наталия Киселова посочи, че жените в края на 19 и началото на 20 век са в основата на [повече]

Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за висшето образование, които дават възможност Министерският съвет да взима решение за закриване на частни ВУЗ-ове, които трайно не осъществяват учебен процес. С измененията се регламентира, че с „трайно“ се означава срок от шест месеца от ежегодния график на учебния процес. Народното събрание прие на първо четене законопроект за изменение на Закона за платежните услуги и платежните системи, внесен от Министерския съвет. Тези промени адаптират националната правна рамка, регламентираща платежния надзор и предоставянето на платежни услуги, за периода след присъединяването на България към еврозоната. С цел подготовка на платежните услуги и [повече]

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова прие от името на българския парламент председателството на Парламентарната асамблея  на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа. България ще ръководи парламентарното измерение на процеса от 1 юли 2025 г. до 30 юни 2026 г. Делегация, водена от председателя на Народното събрание Наталия Киселова, е в Тирана за участие в 12-тата пленарна сесия на  Парламентарната асамблея на ПСЮИЕ. По време на своето председателство България ще постави акцент върху темите, свързани с европейската интеграция на страните от ПСЮИЕ, конкурентоспособността и човешкия капитал, регионалната свързаност, енергийната устойчивост и икономическия растеж, както и върху противодействието на хибридни заплахи, [повече]

България последователно подкрепя усилията на Албания за присъединяване към ЕС, заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова на среща с председателя на парламента на Албания Елиса Спиропали. Българска парламентарна делегация, водена от председателя на парламента Наталия Киселова, е на посещение в Албания за участие в 12-тата пленарна сесия на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа. Отношенията между нашите две страни са отлични, те са изградени на солидна историческа основа, традиционно приятелство и сътрудничество, посочи председателят на Народното събрание. За България Албания е важен партньор, с когото споделяме обща визия за бъдеще на мир и просперитет в Европа [повече]

Председателят на Народното събрание се срещна с представители на българската общност в Албания. Българска парламентарна делегация, водена от председателя на парламента Наталия Киселова, е на посещение в Албания за участие в 12-тата пленарна сесия на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа. Наталия Киселова се обърна към българската общност с думите, че съхраняването на българското съзнание извън пределите на страната изисква всекидневни усилия както от държавните институции, така и от българските общности в чужбина. Тя поздрави всички българи за техния  личен принос за признаването на българското малцинство в Албания и за съхраняването на българския език, култура и традиции. [повече]

Последвайте ни: