Заместничката на финансовия министър Владислав Горанов Карина Караиванова е с най-силни шансове да оглави Комисията за финансов надзор (КФН), научи Mediapool.Има и лоби в подкрепа на сегашния председател Стоян Мавродиев.

Автор на статията е Цветелина Йорданова и е публикувана в Медиапул.

Мандатът на сегашния председател Стоян Мавродиев изтича на 18 юни.

Въпреки опитите на управляващите от ГЕРБ да протакат избора на ключовия 5-членен регулатор по подобие на случая с Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), гласуване на ново ръководство най-вероятно ще има, след като депутатите от Гражданската квота на реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов внесоха в бюджетната комисия проектоправила за процедурата.

Караиванова е специалист основно по еврофондове

Карина Караиванова е сравнително неизвестна на широката публика заради редките й публични изяви. Тя е във финансовото министерство от 2003 г., като почти цялата й кариера преминава в дирекция „Национален фонд”, която отговаря за еврофондовете преди и след присъединяването на България към ЕС.

Други ресори на икономистката в момента са международните финансови институции и управлението на държавния дълг. За кратко – от декември 2012 г. до февруари 2013 г., Караиванова беше зам.-министър на финансите и в първия кабинет „Борисов”, след като предшественичката й Боряна Пенчева влезе в управата на БНБ от квотата на президента.

Освен Караиванова другата силна, макар и крайно спорна кандидатура за шеф на КФН е на сегашния председател Стоян Мавродиев, за когото все още лобират депутати от ГЕРБ и дори от опозицията.

Силно е и лобито на Мавродиев

Мавродиев влезе в политиката пред 2007 г., когато бе представен като автор на изкючително ексцентричната първа икономическа програма на ГЕРБ.

През 2012 г., като председател на КФН, юристът и специалист по регистрация на офшорки не допусна във ведомството си проверяващи от Агенцията за държавна финансова инспекция с аргумента, че те нямат право да го инспектират.

През 2013 г. Мавродиев се оказа призован от прокуратурата като свидетел по делото срещу наркобоса Евелин Банев – Брендо заради негови подписи, за които прокуратурата твърдеше, че са под документи на офшорни фирми.

Като шеф на надзора той влезе в тежки конфликти и с трима зам.-председатели на КФН, които се принудиха да подадат оставки – Димана Ранкова, Борислав Богоев и Николай Попов.

Успя да влезе и в доклада на Държавния департамент на САЩ като пример за нарушаване на свободата на словото с опитите му да глобява медии, отразяващи капиталовия пазар.

Кандидатурата на Билян Балев засега отпада

Сред сериозните кандидати за шеф на КФН доскоро беше и изпълнителният директор на Българската банка за развитие Билян Балев. Неговата позиция обаче бе разклатена, след като името му излезе в “Панама Пейпърс” като собственик на офшорна фирма, управляваща яхтата му в Монако. В момента срещу него тече данъчна проверка.

За председател на финансовия надзор доскоро се спрягаше и сегашният шеф на Националния осигурителен институт (НОИ) Бисер Петков. Той работи в уникалната ситуация на изтекъл мандат вече близо три години.

В миналото, от 2003 до 2009 г., Петков беше зам.-председател на КФН и отговаряше за осигурителния надзор, поради което има вероятност той да се включи в битката за зам.-председателското място със същия ресор.

Комисията се състои от петима членове, като след 18 юни само двама от тях ще са с редовни мандати.В момента инвестиционният надзор се ръководи от временно изпълняващ длъжността, а шефът на осигурителния надзор Ангел Джалъзов е с изтекъл мандат от юли 2014 г. насам.

Три сериозни задачи пред КФН през 2016 г.

В средата на юли КФН трябва да стартира ключовия преглед на активите и балансите на пенсионните фондове и застрахователите.

През тази година предстои и важна проверка на работата на надзора от Международния валутен фонд и Световната банка.

Очаква се и ведомството да е активно и по пенсионната реформа във втория стълб, предложена от финансовия министър Владислав Горанов.

Колко полезен беше този пост?

Маркирайте звезда, за да гласувате.

Среден резултат 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове до момента! Бъди първият гласувал!

Кого избира НС?

Календар

юни 2025
П В С Ч П С Н
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

В ПАРЛАМЕНТА:

Българска парламентарна делегация, водена от председателя на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове Димитър Гърдев участва в 72-рата Конференция на парламентарните комисии по европейските въпроси на националните парламенти в Европейския съюз (КОСАК), която се проведе от 8 до 10 юни във Варшава, Полша. Основна тема на форума бяха приоритетите на полското председателство на Съвета на Европейския съюз. В делегация се включиха заместник-председателят на Народното събрание Драгомир Стойнев, който е заместник-председател на Комисията, както и Димчо Димчев, заместник-председател на Комисията и Иван Герчев, член на КОСАК. Председателят на Комисията по европейски въпроси и контрол на европейски фондове Димитър [повече]

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова разговаря с председателя на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа Теодорос Русопулос. Гостът е на работно посещение в България и имаше срещи с народни представители от делегацията на българския парламент в организацията. Радвам се да ви приветствам в Народното събрание, обърна се Наталия Киселова към председателя на ПАСЕ Теодорос Русопулос. Вярвам, че по време на посещението Ви в София ще получите достатъчно аргументи в подкрепа на приключването на пост-мониторинговия диалог с България, отбеляза тя. Наталия Киселова припомни, че още през март 2024 г. Комисията по мониторинг на ПАСЕ препоръча закриване на пост-мониторинговата процедура и [повече]

Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за електронните съобщения. Измененията са внесени от Министерския съвет и от народния представител Мартин Димитров от "Продължаваме промяната-Демократична България". В доклада на водещата комисия по транспорт е посочено, че законопроектът, внесен от Министерски съвет, има за цел да приведе българското законодателство в съответствие с изискванията на европейски регламент относно единния пазар на цифрови услуги. С измененията се уреждат правомощията на Комисията за регулиране на съобщенията като координатор за цифровите услуги, който ще осъществява контрол върху дейността на доставчиците на посреднически услуги на информационното общество, които не представляват платформи за споделяне на [повече]

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова откри изложба с нарисувани от ученици портрети на видната възрожденска учителка Вела Благоева. Експозицията е по повод 40-ата годишнина на Средно училище „Вела Благоева“ – Велико Търново и беше представена в парламента по инициатива на народния представител Ангел Янчев. На откриването присъстваха и авторите на портретите, които разгледаха Народното събрание и се запознаха с неговата история и дейност. Вела Благоева е една от най-интересните жени на 19 век, подчерта на откриването на изложбата председателят на парламента. Наталия Киселова посочи, че жените в края на 19 и началото на 20 век са в основата на [повече]

Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за висшето образование, които дават възможност Министерският съвет да взима решение за закриване на частни ВУЗ-ове, които трайно не осъществяват учебен процес. С измененията се регламентира, че с „трайно“ се означава срок от шест месеца от ежегодния график на учебния процес. Народното събрание прие на първо четене законопроект за изменение на Закона за платежните услуги и платежните системи, внесен от Министерския съвет. Тези промени адаптират националната правна рамка, регламентираща платежния надзор и предоставянето на платежни услуги, за периода след присъединяването на България към еврозоната. С цел подготовка на платежните услуги и [повече]

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова прие от името на българския парламент председателството на Парламентарната асамблея  на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа. България ще ръководи парламентарното измерение на процеса от 1 юли 2025 г. до 30 юни 2026 г. Делегация, водена от председателя на Народното събрание Наталия Киселова, е в Тирана за участие в 12-тата пленарна сесия на  Парламентарната асамблея на ПСЮИЕ. По време на своето председателство България ще постави акцент върху темите, свързани с европейската интеграция на страните от ПСЮИЕ, конкурентоспособността и човешкия капитал, регионалната свързаност, енергийната устойчивост и икономическия растеж, както и върху противодействието на хибридни заплахи, [повече]

България последователно подкрепя усилията на Албания за присъединяване към ЕС, заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова на среща с председателя на парламента на Албания Елиса Спиропали. Българска парламентарна делегация, водена от председателя на парламента Наталия Киселова, е на посещение в Албания за участие в 12-тата пленарна сесия на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа. Отношенията между нашите две страни са отлични, те са изградени на солидна историческа основа, традиционно приятелство и сътрудничество, посочи председателят на Народното събрание. За България Албания е важен партньор, с когото споделяме обща визия за бъдеще на мир и просперитет в Европа [повече]

Председателят на Народното събрание се срещна с представители на българската общност в Албания. Българска парламентарна делегация, водена от председателя на парламента Наталия Киселова, е на посещение в Албания за участие в 12-тата пленарна сесия на Парламентарната асамблея на Процеса за сътрудничество в Югоизточна Европа. Наталия Киселова се обърна към българската общност с думите, че съхраняването на българското съзнание извън пределите на страната изисква всекидневни усилия както от държавните институции, така и от българските общности в чужбина. Тя поздрави всички българи за техния  личен принос за признаването на българското малцинство в Албания и за съхраняването на българския език, култура и традиции. [повече]

Последвайте ни: