Профил на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество

Профилите на държавни органи в Appointmentsboard.bg включват накратко основната информация за техните структура, организация и дейност. Подробни данни за всяка институция могат да бъдат намерени в съответните нормативни актове и официални уеб страници.

Контакти Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество

 

КОНТАКТИ

София 1000

пл. #8220;Света Неделя" № 6

 

Обща информация

e-mail: ciaf@ciaf.government.bg

тел.: +359 2 923 43 33

факс: +359 2 980 68 86

 

Звено #8220;Връзки с обществеността"

e-mail: pr@ciaf.government.bg

тел.: +359 2 980 0889

моб.: +359 882 699 138

Официална интернет страница http://www.ciaf.government.bg/

Статут Комисията е независим специализиран постоянно действащ държавен орган за осъществяване на политиката по противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество.
История Комисията е правоприемник на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ), създадена със Закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество (ЗОПДНПИ)(обн. ДВ, бр.38 от 18.03.2012 г.) и на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност (КУИППД), създадена със Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност (обн. ДВ, бр. 19 от 01.03.2005 г.).

nbsp;

Комисията е правоприемник на активите, пасивите, архива, информационния ресурс, правата и задълженията на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси и на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет, на съответната част от активите, пасивите, архива, правата и задълженията на Сметната палата, свързани с дейността по отменения Закон за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности, както и на съответната специализирана дирекция от Държавна агенция #8220;Национална сигурност" за противодействие на корупционни прояви сред лицата, заемащи висши държавни длъжности.

Състав Комисията е колективен орган, който се състои от петима членове – председател, заместник-председател и трима други членове.Състав на комисията към м. януари 2015 г.

Предстои да се избере състав на Комисията. Към момента и.д. е Пламен Георгиев Димитров

Мандат 6 години
Правомощия nbsp;

1. осъществява превантивни дейности по реда на глава четвърта от ЗПКОНПИ;

2. събира, анализира и проверява сведения при или по повод информация за прояви на корупция на лица, заемащи висши публични длъжности;

3. извършва проверка и анализ на декларациите за имущество и интереси на лицата, заемащи висши публични длъжности;

4. установява конфликт на интереси на лица, заемащи висши публични длъжности; изслушва или изисква предоставянето на информация по отношение на проверките, свързани с установяване на конфликт на интереси;

5. проверява сигнали във връзка с декларациите за несъвместимост на лицата, заемащи висши публични длъжности, и сезира органа по избора или назначаването за предприемане на съответни действия;

6. извършва проверка на имущественото състояние, приема решение за удължаване на проверката в предвидените от закона случаи и решения за прекратяване на проверката;

7. образува производство за отнемане на незаконно придобито имущество, което включва внасяне в съда на искане за налагане на обезпечителни мерки и на иск за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество;

8. отказва образуване на производство за отнемане на незаконно придобито имущество;

9. прекратява проверката по чл. 107, ал. 2 от ЗКОНПИ или удължава срока й;

10. прекратява производства за отнемане на незаконно придобито имущество и сключва спогодби по ЗКОНПИ;

11. приема правила за провеждане на проверките за почтеност на служителите на Комисията и организира тяхното провеждане;

12. утвърждава образци на декларациите по чл. 35, ал. 1, т. 2 и 4;

13. упражнява други правомощия, предвидени в ЗКОНПИ.

Правомощия на председателя Председателят на Комисията:

nbsp;

1. представлява Комисията;

2. организира и ръководи дейността й;

3. насрочва и ръководи заседанията;

4. контролира и отговаря за изпълнението на бюджета;

5. издава наказателни постановления за извършени нарушения по ЗКОНПИ;

6. назначава директорите на териториалните дирекции и инспекторите в тях, изменя и прекратява правоотношенията им;

7. назначава директора на дирекцията по чл. 16, ал. 2 от ЗКОНПИ и инспекторите в нея;

8. упражнява функциите на орган по назначаването по отношение на държавните служители и на работодател по отношение на служителите, работещи по трудово правоотношение в администрацията на Комисията;

9. възлага извършването на превантивни дейности по реда на глава четвърта от ЗКОНПИ;

10. осъществява сътрудничество с чуждестранни и международни институции и български и чуждестранни неправителствени организации;

11. изпълнява и други функции, предвидени в закона.

Правомощия на заместника на председателя Заместник-председателят на Комисията подпомага председателя и го замества при негово отсъствие.

Уредба на устройството и правомощията   (нормативни документи) Закон за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество
Бюджет Бюджетът на Комисията се съставя, изпълнява и отчита по реда на Закона за публичните финанси.
Възнаграждения Председателят на Комисията получава основно месечно възнаграждение в размер 90 на сто от основното месечно възнаграждение на председателя на Народното събрание. Заместник-председателят получава основно месечно възнаграждение в размер 90 на сто от възнаграждението на председателя на Комисията. Останалите членове на Комисията получават основно месечно възнаграждение в размер 80 на сто от възнаграждението на председателя на Комисията.

Изисквания за заемане на ръководната длъжност в органа Член на Комисията може да бъде дееспособен български гражданин, който:

1. не е осъждан за извършено престъпление, независимо от реабилитацията, и не е освобождаван от наказателна отговорност за умишлено престъпление;

2. не е лишаван от правото да заема определена държавна длъжност или да упражнява определена професия или дейност.

За председател на Комисията се избира български гражданин с високи професионални и нравствени качества, който има висше юридическо образование и най–малко 10 години юридически стаж.

Изисквания към останалите членове на органа За заместник-председател на Комисията се избира български гражданин с високи професионални и нравствени качества, който има висше юридическо или икономическо образование, с образователно-квалификационна степен #8220;магистър" и най-малко 5 години стаж по специалността.

nbsp;

nbsp;

За членове на Комисията се избират български граждани с високи професионални и нравствени качества, които имат висше образование, с образователно-квалификационна степен #8220;магистър" и най-малко 5 години професионален стаж.

Процедура по избор Председателят на Комисията се избира от Народното събрание по предложение на народните представители.

Заместник-председателят и членовете на Комисията се избират от Народното събрание по предложение на председателя на Комисията.

Предложенията за председател на Комисията се внасят в Народното събрание не по-рано от три месеца и не по-късно от два месеца преди изтичането на мандата на Комисията и се публикуват на интернет страницата на Народното събрание. Към предложенията се прилагат:

nbsp;

1. подробни писмени мотиви за професионалните и нравствените качества на кандидатите;

nbsp;

2. документи, доказващи изискванията за заемане на длъжността.

nbsp;

Предложенията заедно с подробна професионална биография на кандидатите и документите по ал. 1 се публикуват в срок до два работни дни от получаването им на интернет страницата на Народното събрание. Публикуват се и името, и мотивите на народния представител, издигнал съответната кандидатура.

nbsp;

Публикуването на предложенията и документите по ал. 1 се извършва в съответствие със Закона за защита на личните данни и Закона за защита на класифицираната информация.

nbsp;

В 7-дневен срок от публикуването на кандидатурите всеки кандидат представя на комисията, която подготвя избора, писмена концепция за работата си като член на Комисията. В същия срок кандидатите представят декларация за несъвместимост и декларация за имущество и интереси по този закон. Всички концепции и декларации се публикуват в срок до три работни дни от изтичане на срока по изречение първо на интернет страницата на Народното събрание.

nbsp;

Юридически лица с нестопанска цел, регистрирани за осъществяване на общественополезна дейност, висши училища и научни организации не по-късно от 7 дни преди изслушването могат да представят на комисията становища за кандидата, включващи и въпроси, които да му бъдат поставяни. Анонимни становища и сигнали не се разглеждат.

nbsp;

За всеки кандидат специализираната комисия на Народното събрание, отговаряща за борбата с корупцията и конфликта на интереси, изисква от Комисията за разкриване на документите и обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия да извърши проверка за установяване и обявяване на принадлежност към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия, като резултатите се публикуват на интернет страницата на Народното събрание.

nbsp;

Специализираната комисия на Народното събрание, отговаряща за борбата с корупцията и конфликта на интереси, изслушва всеки кандидат, който представя пред нея концепцията по ал. 4. Изслушването се провежда на открито заседание на комисията не по-късно от 7 дни преди провеждане на избора. За изслушването се изготвя пълен стенографски протокол, който се публикува на интернет страницата на Народното събрание. С оглед на постъпилите становища по ал. 5 членовете на комисията могат да изискат и допълнителни документи, които кандидатите трябва да представят.

nbsp;

Комисията изготвя подробен и мотивиран доклад за професионалните и нравствените качества на кандидатите, с който предлага кандидатурите за обсъждане и гласуване в Народното събрание. Докладът съдържа становище за представянето на кандидата, изготвено след изслушването му пред комисията, и заключение за:

nbsp;

1. минималните законови изисквания за заемане на длъжността;

nbsp;

2. наличието на данни, които поставят под съмнение нравствените качества на кандидата, неговите квалификация, опит и професионални качества;

nbsp;

3. специфичната подготовка, качествата и мотивацията за съответната длъжност.

nbsp;

Докладът се публикува на интернет страницата на Народното събрание.

nbsp;

За избора на заместник-председател и членове на Комисията се прилагат съответно разпоредбите на ал. 1 – 9. Народното събрание избира поотделно всеки от кандидатите.

Предсрочно прекратяване на правомощията на членовете на органа Правоотношението на член на Комисията се прекратява предсрочно от Народното събрание при:

Ал. (1)

1.смърт;

2. подаване на оставка;

3. обективна невъзможност да изпълнява задълженията си за повече от 6 месеца;

4. осъждане за извършено престъпление или освобождаване от наказателна отговорност за умишлено престъпление;

5. несъвместимост по чл. 10, ал. 3, ако не са предприети необходимите действия за отстраняването й в едномесечен срок от избирането;

nbsp;

nbsp;

6. несъвместимост по чл. 10, ал. 6;

7. тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения;

8. влизане в сила на акт, с който е установен конфликт на интереси по глава осма.

nbsp;

(2) При настъпване на обстоятелствата по ал. 1 по отношение на председателя на Комисията заместник-председателят незабавно свиква Комисията, която се произнася с решение. В случай че Комисията приеме решение за отправяне на предложение за предсрочно прекратяване на правоотношението на председателя на Комисията, решението се изпраща на Народното събрание.

(3) При настъпване на обстоятелствата по ал. 1 по отношение на заместник-председателя или на друг член на Комисията председателят уведомява незабавно Народното събрание. В случай че Народното събрание прекрати предсрочно правоотношението, председателят на Комисията в едномесечен срок внася предложение за нов избор.

(4) Процедурата за предсрочно освобождаване на основанията по ал. 1 може да започне и по искане на една пета от народните представители.

Срок за избор на нов състав при изтичане на мандата на органа При предсрочно прекратяване на правоотношението на член на Комисията в двумесечен срок от прекратяването Народното събрание избира нов член, който довършва мандата.

Отношения с граждани и юридически лица  
Отчетност Народното събрание осъществява контрол върху дейността на Комисията.

Членовете на Комисията са длъжни при покана да се явят в Народното събрание и да предоставят исканата информация.

Контролът върху дейността по глава девета се осъществява от Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства и от специализираната постоянна комисия на Народното събрание при условията и по реда на Закона за специалните разузнавателни средства.

Комисията ежегодно до 31 март представя в Народното събрание доклад за дейността си.

nbsp;

В същия срок докладът се предоставя и на президента на републиката, и на Министерския съвет и се публикува на интернет страницата на Комисията.

nbsp;

Хронограма

ДлъжностДата на решение на НС за стартиране на процедура и дата на изборСрок за номинацияДата на обнародванеДата на влизане в силаНормативно основаниеКандидатиИзбранПредложен от
Стартиране:
02 февруари 2018 г.
14 дни06.02.2018 г. ДВ 12/201806.02.2018 г. ДВ 12/201806.02.2018 г. ДВ 12/201806.02.2018 г. ДВ 12/2018чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България във връзка с чл. 9 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество и чл. 93 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
Приключване:

08.03.2018 г.

Председател на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имуществоПламен Георгиев
Пламен Георгиев
ГЕРБ
Николай Николов
НеБСП
Заместник-председател на КПКОНПИСтартиране:
21.03.2018 г.
7 дниДВ26/2303201823.03.2018 г.чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България, чл. 8, ал. 6 във връзка с чл. 9 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество и чл. 93 от Правилника за организацията и дейността на Народното събраниеАнтон Славчев

ДаПламен Георгиев
Приключване:
27.04.2018 г.
Член на КПКОНПИСтартиране:
21.03.2018 г.
7 дниДВ26/2303201823.03.2018 г.чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България, чл. 8, ал. 6 във връзка с чл. 9 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество и чл. 93 от Правилника за организацията и дейността на Народното събраниеАнтоанета Цонкова
ДаПламен Георгиев
Приключване:
27.04.2018 г.
Член на КПКОНПИСтартиране:
21.03.2018 г.
7 дниДВ26/2303201823.03.2018 г.чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България, чл. 8, ал. 6 във връзка с чл. 9 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество и чл. 93 от Правилника за организацията и дейността на Народното събраниеПламен Йоцов
ДаПламен Георгиев
Приключване:
27.04.2018 г.
Член на КПКОНПИСтартиране:
21.03.2018 г.
7 дниДВ26/2303201823.03.2018 г.чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България, чл. 8, ал. 6 във връзка с чл. 9 от Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество и чл. 93 от Правилника за организацията и дейността на Народното събраниеСилвия Къдрева
ДаПламен Георгиев
Приключване:
27.04.2018 г.

Гласуване

ЗА ПРОТИВ ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ
90 0 0

ЗА ПРОТИВ ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ
0 66 4

ЗА ПРОТИВ ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ
23 0 0

ЗА ПРОТИВ ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ
24 0 0

ЗА ПРОТИВ ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ
11 0 0

ЗА ПРОТИВ ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ
0 0 0

ЗА ПРОТИВ ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ
148 66 4

ЗА ПРОТИВ ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ
0 62 26

ЗА ПРОТИВ ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ
70 0 0

ЗА ПРОТИВ ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ
0 23

ЗА ПРОТИВ ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ
0 0 24

ЗА ПРОТИВ ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ
9 0 0

ЗА ПРОТИВ ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ
0 0 0

ЗА ПРОТИВ ВЪЗДЪРЖАЛИ СЕ
79 62 73

 

 

Колко полезен беше този пост?

Маркирайте звезда, за да гласувате.

Среден резултат 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове до момента! Бъди първият гласувал!

Календар

октомври 2023
П В С Ч П С Н
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

В ПАРЛАМЕНТА:

Председателят на Народното събрание Росен Желязков свиква извънредно заседание на парламента на 4 октомври 2023 г. от 12.00 часа. Разпореждането е на основание чл. 78, т.1 от Конституцията във връзка с Решение за изменение и допълнение на Решение за работата на Народното събрание през септември и октомври 2023 г. (ДВ бр.83 от 2023 г.) В дневния ред е проект на решение за одобряване на Споразумение между министър-председателя, представители на Министерски съвет, народни представители и представители на синдикалните организации в сектор енергетика, сключено на 03.10.2023 г. Вносители са Кирил Петков, Атанас Атанасов и Делян Пеевски. [повече]

Председателят на Комисията по здравеопазване в 49-ото Народно събрание проф. д-р Костадин Ангелов проведе работна среща с ръководителите на  двустранни търговски камари у нас. В разговора участваха Бони Бонев, председател на УС на Българо-швейцарска търговска камара (БШТК), д-р Митко Василев, главен управител на Германо-българска индустриално-търговска камара (ГБИТК) и Иван Михайлов, главен изпълнителен директор на Американска търговска камара в България (АТК).  Двете страни изразиха желание за сътрудничество между водещите институции по темата „Здравеопазване“ у нас с представителите на чуждестранните инвеститори в страната. Обсъдени бяха някои от важните проблеми в сектора като превенцията, достъпа до иновативни терапии, кадровия дефицит, ефективността на болничната… [повече]

Комисията по конституционни въпроси изслуша становищата на различни институции, съсловни и неправителствени организации по предложението за изменение и допълнение на Конституцията на Република България, внесено от 166 народни представители на 28 юли 2023 г. От името на вносителите проектът за промени в основния закон представиха заместник-председателят на Народното събрание Никола Минчев и заместник-председателят на Комисията по конституционни въпроси Надежда Йорданова. Предложението за изменение и допълнение на Конституцията на Република България предвижда при съставянето на служебно правителство да се избира служебен министър-председател между председателя на Народното събрание, управителя на Българската народна банка или председателя на Конституционния съд, а по предложение на… [повече]

Закрилата на децата е най-важният приоритет в социалната политика на всяка държава, заяви заместник-ръководителят на българската делегация в Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество (ПАЧИС) Павел Христов пред участниците в 61-то заседание на Комитета по културни, образователни и социални въпроси на организацията. В своята работа по проблемите, касаещи децата, българският парламент се ръководи от приетата от Европейската комисия „Програма на Европейския съюз за правата на детето“, отбеляза заместник-ръководителят на българската делегация в ПАЧИС. Той подчерта, че България има за цел да постигне усъвършенстване на управлението и координацията на политиките за деца като поставя акцент върху инвестициите в развитието на детето.… [повече]

Председателят на Комисията за прякото участие на гражданите и взаимодействието с гражданското общество Валентин Тончев участва в Международния форум „История и бъдеще – обекти на ЮНЕСКО в България и Италия“. На конференцията, която беше под патронажа на Министерството на културата, изказвания направиха министърът на културата Кръстю Кръстев, заместник-министърът на външните работи Елена Шекерлетова и посланикът на Италия в България Джузепина Дзара. В своето изказване в панела „Гражданското общество и културното наследство” Валентин Тончев заяви, че всички усилия за създаване на подходящо законодателство, бизнес среда, технологичен прогрес и сигурност за съхранение на културно-историческото ни богатство си заслужават. Според него мисия на… [повече]

Председателят на Народното събрание Росен Желязков получи почетен медал, посветен на 30-ата годишнина от основаването на Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество (ПАЧИС). Отличието му връчи генералният секретар на ПАЧИС Асаф Хаджиев като признание за приноса на България и на делегацията на Народното събрание към работата на организацията. Председателят на Народното събрание Росен Желязков откри 61-ото заседание на Комитета по културни, образователни и социални въпроси на ПАЧИС в Бургас. Основната тема за дискусия беше “Ролята на парламентите за укрепване на политиките в областта на закрилата на детето в държавите - членки на Черноморското икономическо сътрудничество”. Ръководителят на делегацията на Народното… [повече]

Защитата на децата трябва да бъде първостепенен приоритет на всеки политик, на всяка институция и на цялото общество. Това е тема, по която политическите сили, институциите и неправителствените организации могат и трябва да говорят в един глас, заяви председателят на Народното събрание Росен Желязков пред участниците в 61-ото заседание на Комитета по културни, образователни и социални въпроси на Парламентарната асамблея на Черноморското икономическо сътрудничество (ПАЧИС). Председателят на българския парламент откри форума, който събра в Бургас парламентаристи от държавите-членки на ПАЧИС. Председателят на парламента изрази увереност, че Комитетът по културни, образователни и социални въпроси има натрупана експертиза, въз основа на която… [повече]

Перспективите за задълбочаване на политическия диалог и възможностите за надграждане на стратегическия характер на отношенията между България и Израел обсъдиха председателят на Народното събрание Росен Желязков и председателят на израелския Кнесет Амир Охана. Двамата разговаряха в Дъблин, където участват в Европейската конференция на председателите на парламенти, организирана от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ). Росен Желязков отбеляза отличните двустранни отношения между България и Израел и подчерта, че те са солидна база и гарант за ползотворно бъдещо сътрудничество в различни сфери от взаимен интерес. Нашият стремеж е да задълбочим парламентарния обмен и да развием отношенията си в областите на иновациите,… [повече]

Последвайте ни: