* Интервю на Самуил Огнянов, 24 часа

Премиерът Бойко Борисов ме покани след консултации с широк кръг от хора, казва кандидатът за шеф на БНБ, предложен от ГЕРБ.

България трябва да влезе в единния банков надзор.

Нужен е стрес тест на активите на банките, но да е през юли 2016 г.

– Г-н Радев, какво ви накара да приемете поканата да оглавите БНБ?

– На първо място, възможността да направя нещо полезно за страната си в труден момент и на толкова отговорна позиция. Разбира се, и начинът, по който беше отправена поканата: необходим ни е професионалист с доказани качества в страната и чужбина без политически и бизнес обвързаности.

– Кой ви покани?

– Премиерът Борисов, който ме информира, че е консултирал поканата с широк кръг от хора. Получих също така ясни индикации за подкрепа от парламентаристи от различни групи и колеги от съсловието, чието мнение високо ценя.

– От ГЕРБ ви посочиха като най-подходящ за поста. Защо смятат така? Все пак от години не сте в България.

– Те могат най-добре да отговорят на този въпрос. Предполагам, че са взели предвид факта, че

моят опит е граден и тестван в България, при това в трудни условия

Все пак съм бил зам.-министър на финансите в шест правителства и основателно или не, някои ме свързват с постигнатата фискална консолидация.

Именно опитът и постиженията ми в България са основната причина да бъда приеман добре навън, а не обратното. Друг фактор, който те най-вероятно са отчели, е десетгодишният ми опит в управление на банки, включително участието ми в управлението на най-старата международна банка за развитие в Европа.

– Държите ли да получите подкрепа от всички партии в парламента?

– Всеки би се радвал да получи широка подкрепа, но в случая въпросът е не толкова личен, колкото институционален. При сегашната криза на доверие в БНБ и при безпрецедентната ситуация на юг от нас управител с половинчат политически мандат би бил институционален проблем за страната. В този смисъл трудно би се намерил по-лош момент от сегашния за тяснопартийни сметки при вземането на решение за нов управител на БНБ и неговия екип.

– Какви спешни промени са нужни в БНБ?

– Има сериозен проблем със структурата на управление на БНБ. В момента почти

всички правомощия и отговорности по банковия надзор са концентрирани в един от подуправителите

на банката, чиято позиция при това е вакантна от доста дълго време.

Това прави цялата система на надзор силно уязвима на външен натиск и влияние. Тук са необходими бързи законодателни промени, които да ангажират отговорността на управителя и на целия управителен съвет.

– Трябва ли банковият надзор да има по-широки правомощия?

– Правомощията на банковия надзор са достатъчни, но трябва да се промени начинът, по който те се упражняват от управителния съвет. Една от най-важните непосредствени задачи е да се реорганизира дейността на надзора в съответствие с Базелските принципи за ефективен банков надзор, които са признатият международен стандарт в тази сфера. Ако бъда избран за управител, подробен план за развитие на банковия надзор в съответствие с тези принципи ще бъде подготвен и публично обявен не по-късно от края на септември.

– Може ли да има гаранция, че няма да се повтори случаят КТБ?

– Проблеми в банковия сектор е имало и ще има. Целта е да се създаде надеждна институционална рамка, която да гарантира, че те няма да прераснат в криза, подобна на тази с КТБ. Основа на тази рамка ще бъде законът за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции, чийто проект вече е подготвен от правителството с експертно участие от БНБ.

Проектът предвижда, наред с другите промени, създаването на специално звено за преструктуриране към БНБ, независимо от структурите, отговорни за банковия надзор, и фонд за преструктуриране на банки, попълван от самите банки и управляван от фонда за гарантиране на влоговете.

Необходимо е законът да бъде приет възможно най-скоро,

което ще позволи на новото ръководство на БНБ да пристъпи без отлагане към неговото изпълнение.

– Как оценявате предложенията, които дават възможност за одържавяване на банки?

– Това е само една крайна и временна мярка от всеобхватния инструментариум, предвиден в този законопроект, който включва редица други инструменти и мерки за постигане на финансова стабилност при проблеми в банковия сектор.

Законодателното установяване на този инструментариум ще даде възможност за адекватна реакция при възникването на такива проблеми, избягвайки некоординирани действия и прехвърляне на отговорности, които, за съжаление, наблюдавахме в случая с КТБ.

– Нужен ли е стрес тест за активите на банките?

– Да, възстановяването на доверието минава през такъв тест. При това решението за неговото провеждане вече е взето, независимо че текущите индикатори за състоянието на нашия банков сектор и като капиталова адекватност, и като ликвидност са добри. Това

ще бъде изключително важен тест не само за търговските банки, но и за БНБ

и е необходимо да бъде проведен много качествено.

В същото време, ако бъда избран за управител, ще убедя нашите външни партньори, че тяхното изискване такъв тест да се проведе до края на текущата година е нереалистично и ще създаде повече проблеми, отколкото ще реши.

– Какъв е реалистичният срок?

– Краят на юли 2016 г., предложен предварително от правителството, е достатъчно реалистичен и напрегнат срок. Ако пристъпим към изпълнението на тази задача в рамките на следващия месец, ще трябва да преминем през три етапа: подготвителен, до края на октомври т.г., през който трябва да се определят нейният обхват и методология и да се проведе избор на консултанти на БНБ и външни одитори и оценители; същински, до края на май 2016-а, включващ преглед на качеството на активите на банките, анализ на данните и изготвяне на предварителен доклад. И заключителен, до края на юли 2016-а, през който банките ще бъдат запознати с резултатите от прегледа и ще се проведе стрес тест на банковата система на база на тези резултати.

– Трябва ли България да се стреми да влезе в единния банков надзор?

– Категорично да. Въпросът е по какъв начин. Единият е стандартен, чрез преминаване през Валутния механизъм II, изпълнение на критериите и пълноправно членство в еврозоната, с което автоматично се присъединяваме към всички нейни сегменти, включително единния банков надзор. Другият, който може да бъде наречен асиметричен, е по линия на новосъздадения механизъм за близко сътрудничество, при който определена страна може да се присъедини към единния банков надзор, без да е член на еврозоната.

В този случай

страната поема всички произтичащи задължения,

но не получава правата на пълноправен член, включително не участва във вземането на окончателните решения и няма достъп до ликвидна подкрепа по линия на ЕЦБ или капиталова подкрепа по линия на Европейския стабилизационен механизъм. Важно е решението по този въпрос, което в крайна сметка се взема от правителството и парламента, да се ръководи не от идеология или краткосрочна политическа целесъобразност, а единствено от интересите на страната.

– Имате ли вече екип, който да влезе с вас в БНБ?

– Имам конкретно виждане за хората, които ще номинирам, ако бъда избран за управител. Ще бъде обаче безотговорно, най-вече към тях, ако предварително започна да обявявам имена.

 

CV

 Роден на 12 юли 1956 г.

 Завършил е УНСС. Има специализации в чужбина, включително в университета “Джорджтаун” във Вашингтон

 Над 20 г. работи в Министерството на финансите. Бил е зам.-министър в шест правителства след 1991 г.

 Член на НС на Експресбанк от 1996 до 1999 г. и член и зам.-председател на Банката за развитие на Съвета на Европа от 1995 до 2002 г.

 От 14 г. работи в МВФ, ръководи мисии в сферата на управление на публичните финанси за над 20 страни

Колко полезен беше този пост?

Маркирайте звезда, за да гласувате.

Среден резултат 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове до момента! Бъди първият гласувал!

Кого избира НС?

Календар

януари 2024
П В С Ч П С Н
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

В ПАРЛАМЕНТА:

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова изрази надежда библиотеките да бъдат храмовете, които да върнат вярата в един по-добър свят. Председателят на парламента  връчи специалната награда на Столична библиотека за най-четен автор на десетилетието на проф. Цочо Бояджиев. На церемония в Столичната библиотека бяха раздадени отличията за 2024 г. За най-четен автор на десетилетието (2014 – 2024 г.) бяха наградени и Георги Господинов, Захари Карабашлиев, Стефан Цанев и Здравка Евтимова. Наталия Киселова цитира думи, изречени през 1907 г. от първия професор по конституционно право Стефан Киров, според когото университетът има една роля и тя не е просто да учи студентите [повече]

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова участва в тържественото отбелязване на 30-ата годишнина от създаването на Студентския дипломатически клуб при Софийския университет „Св. Климент Охридски“. По време на събитието тя беше отличена с почетния знак на клуба за подкрепата, която е оказвала през годините за развитието на неговата дейност и за студентите, които са част от организацията. В своето обръщение Наталия Киселова подчерта ролята на клуба като двигател за активната и вдъхновяваща среда в университета. „Като преподавател в специалност „Международни отношения“ мога да отбележа, че през последните пет години Студентският дипломатически клуб значително разшири своята дейност. Заедно успяхме да реализираме [повече]

Народното събрание избра Росен Желязков за министър-председател на Република България. Депутатите одобриха предложената от него структура на Министерски съвет и избраха членовете на правителството. Кандидатурата на Росен Желязков за министър-председател на Република България подкрепиха 125 народни представители, а 114 бяха против. Със същия резултат бяха и гласуванията за структурата и за състава на новия кабинет. Томислав Дончев беше избран за вицепремиер и министър на иновациите и растежа, Гроздан Караджов за вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията, Атанас Зафиров за заместник министър-председател без портфейл, Теменужка Петкова за министър на финансите, Даниел Митов за министър на вътрешните работи, Георг Георгиев за [повече]

Ученици от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Ихтиман поздравиха народните представители по случай празника Василица. Отбелязването му на 14 януари е свързано с легендата, според която Банго Василий е закрилник и спасител на ромите. Той възстановява мост, по който да преминат ромите, след като същият е бил разрушен и така спасява давещите се. Празникът се почита от ромската общност като семеен и дава началото на новата година. Събитието беше организирано в сътрудничество с Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Младежите представиха музикални изпълнения и отправиха послание към народните представители за здраве и късмет. Гостите благодариха на [повече]

Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за съдебната власт. Те предвиждат започналите процедури по чл. 173, ал. 1 от закона, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на измененията, да бъдат прекратени. Разпоредбата от промените в Закона за съдебната власт беше приета единодушно с 232 гласа „за“. Едно и също лице да няма право за повече от шест месеца да бъде временно изпълняващ функциите на главен прокурор, на председател на Върховния касационен съд или на Върховния административен съд, предвиждат измененията. При предсрочно прекратяване или изтичане на мандата на главния прокурор, [повече]

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова присъства на празника Сурва в град Батановци и в село Мещица, Пернишко. На 13 януари десетки сурвакари в двете населени места спазиха традицията и излязоха маскирани, за да изпълнят обичая, който от 2015 година е част от Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. На откриването на Сурва в Батановци председателят на парламента Наталия Киселова отбеляза, че е имала възможност на този празник да види нещо уникално, да стане свидетел на това как се съхраняват културата и фолклора. Чрез усилията да бъде прогонено злото и да възтържествува доброто, през звъна на чановете и неповторимия [повече]

Ученици от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Николаево отправиха поздрав в Народното събрание по случай празника Василица. Отбелязването му на 14 януари е свързано с няколко легенди, като в някои от тях Банго Василий е закрилник и спасител на ромите. Почита се от ромската общност като семеен празник и начало на новата година. Децата изпълниха фолклорен танц, както и песните „О, Васили, дае“ и „Коледари“. Наталия Киселова приветства младежите с пожелание за здраве и много шестици. Тя им благодари за милите думи и изрази надежда, че 2025 година ще бъде хубава за всички.  Гостите благодариха на председателя [повече]

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова поздрави Алберт Попов по повод първата му победа за Световната купа по ски алпийски дисциплини в  курорта Мадона ди Кампильо, Италия. Върховото Ви постижение, плод на упорит труд и постоянство в преследване на мечтата, затвърди името Ви на един от най-успешните български скиори, пише в поздравителния адрес на председателя на парламента. С Вашето безупречно спускане и отлично време във втория манш България постигна втората си победа в историята на Световната купа, а всички ние сме във възторг от убедителния резултат, който Ви качи на най-високия връх в слалома, подчертава Наталия Киселова. „Вие доказахте, че [повече]

Последвайте ни: