От неправителствената организация са изпратили писмо до Комисията за финансов надзор и Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание, в което искат “конкурентна среда” за избор на заместник-председатели на КФН. Това означава да се предложат повече от двама души за двете свободни места. Предложенията трябва да направи Карина Караиванова, а срокът изтича на 12 юли. Вижте целия текст:
ДО
КАРИНА КАРАИВАНОВА
Председател на Комисията за финансов надзор
КОПИЕ ДО
МЕНДА СТОЯНОВА
Председател на Комисията по бюджет и финанси в 44 Народно събрание
МЕДИИ
Относно: процедура за избор на заместник-председатели на Комисията за финансов надзор
Уважаема госпожо Караиванова,
Уважаема госпожо Стоянова,
Български институт за правни инициативи наблюдава процедурите за избор на ръководствата на независимите контролни, надзорни и регулаторни органи от началото на мандата на 42 Народно събрание. Повече за парламентарния мониторинг може да видите на специализираната платформа www.appointmentsboard.bg
На 28 юни 2017 г. Народното събрание прие процедурни правила за избор на заместник-председатели на Комисията за финансов надзор, ръководещи съответно управление „Осигурителен надзор“ и „Надзор над инвестиционната дейност“. Приветстваме действията на Народното събрание за попълване състава на Комисията за финансов надзор, след като близо три години нямаше избрани за заемане на посочените позиции. Мандатът на Ангел Джалъзов изтече на 15.07.2014 г., а на Николай Попов бе предсрочно прекратен на 12.11.2014 г.
Положително отбелязваме, че приетите Процедурни правила дават относително дълъг период за номиниране на кандидати /14-дневен/, който е, например, значително по-дълъг от срока за номиниране на управител на Националната здравноосигурителна каса /5-дневен/, какъвто предвиждат приетите Процедурни правила от парламента на 06.07.2017 г. Поздравяваме парламентарната Комисия по бюджет и финанси, че е разширила обхвата на процедурата чрез извършване на предварителна проверка на кандидатите по Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. Отбелязваме, че няма пречка членовете на Комисията по бюджет и финанси да изискват и допълнителни документи от кандидатите като например декларация, показваща финансовите интереси, произход на доходи и имотно състояние на кандидатите, които да разсеят евентуални съмнения за конфликт на интереси. Нещо повече, такава възможност е законово уредена в чл. 93, ал. 5 от ПОДНС и се прилага като парламентарна практика в други процедури, като например тази за избор на членове на Висшия съдебен съвет. Надяваме се, че номинациите няма да бъдат обявени в последния възможен срок, предвид изтичането му на 12 юли.
От съществен елемент за оценката на процедурата ще бъде дали председателят на Комисията за финансов надзор и Народното събрание ще успеят да създадат предпоставки за конкурентна среда и избор, основан изцяло и единствено на професионалните и морални качества на кандидатите. Това изисква като условия минимум в Народното събрание да бъдат внесени повече от две кандидатури за двете места. Съгласно чл.5, ал. 2 от Закона за Комисията за финансов надзор номинирането на заместник-председатели на КФН е правомощие на председателя на Комисията. Посочваме, че съществува институционална практика за внасяне на повече кандидатури, отколкото са предвидените места за заместници на титуляря на държавния орган. Убедени сме, че чрез поемането на отговорност за създаване на автентична конкурентна процедура, председателят на КФН ще допринесе за повишаване на традиционно ниското доверието към институциите в държавата, към които обществото ни изпитва съмнение за независимостта и ефективността им.
Български институт за правни инициативи е готов да предостави експертизата си по отношение на процедурите за избор от законодателната и съдебна власт при интерес от Ваша страна.
С уважение,
Екипът на Български институт за правни инициативи.