* Препечатано от Капитал, автор Гергана Михайлова
Абсолютна власт над най-важните играчи във финансовия сектор, несменяемост в следващите шест години и старт с политическа подкрепа за твърди действия. Това в най-общи линии ще получи следващият управител на Българската народна банка (БНБ), който предстои да бъде избран до две-три седмици. Въпреки тези й екстри свободната позиция не привлече наплив от желаещи, когато дойде време за смяна на Иван Искров. От една страна, механизмът за избор на управител отново беше конструиран да отблъсва кандидатите, които държат на истинска независимост в работата си – формалната процедура на публично изслушване остана параван за политически пазарлъци. От друга страна, и работата идва с тежък багаж – за двата си поредни мандата като гуверньор Иван Искров срина БНБ от позицията й на експертна институция, поддържаща ценовата стабилност в държавата, до политически задвижвана машина за прикриване на тъмни схеми в банките – нещо, което стана публично достояние покрай КТБ. В момента централната банка е капсулирана институция, подминаваща критиките и сееща страх у този, който разкрива пороците на системата.
Да прочисти банковия надзор
Друга задача за новия управител на БНБ ще бъде да изследва как се е стигнало до фалита на КТБ, кои са замесените лица, за да понесат те своята отговорност. Виновниците едва ли се изчерпват с главата на “Банковия надзор”, а на парламентарната комисия, разследваща отговорността на институциите за КТБ, не се възлагат особени надежди за разкрития и възмездие. Това не би следвало да е традиционният “лов на вещици”, практикуван масово в държавните учреждения, а е необходимо усилие за заздравяване на редиците в регулатора, което е пряко свързано с надеждността му.
За целта вече е заложен преглед на качеството на активите и стрес-тест в плана на централната банка за началото на следващата година. Търговските банки вече се стягат за изпитанието, стремейки се да изстискат максимално печалби, за да натрупат буфери. За да протече проверката успешно и да няма сътресения в системата, ако се окаже, че една или няколко банки имат нужда от допълнително капитал, новият гуверньор ще трябва да организира администрацията, да поеме координацията с европейските надзорни институции и да се сработи с мениджърите на търговските банки. За да има смисъл от упражнението обаче, ще е ключово срещу какви рискове се тестват банките – сценариите трябва да са дотолкова строги, че да предизвикат доверие, но и не прекомерно негативни, за да не предизвикат паника.
Да подготви България за еврото
Тази задача стои в стратегията на Иван Искров още от първия му мандат, но така и не са направени постъпления за постигането й. Освен централната банка усилия в тази насока трябва да има и на държавно ниво, тъй като членството в еврозоната е свързано с определено ниво на доходите и ценовите равнища в страната.
Да върне доверието в институцията
Ако си спомним глобалната финансова криза, настъпила през 2007 г. заради алчността на инвестиционните банки и провала на регулаторите да ги контролират, именно промяната в поведението на институциите изигра ключова роля за връщане на доверието в системата. Още преди пет години в САЩ се направиха стрес тестове, открито се посочиха пороците в системата и се предложи подкрепа на нуждаещите се. В Европа, където банките също бяха припознати като най-големите виновници за кризата, пътят към реабилитирането им мина отново през открито назоваване на проблемите. Ето защо от следващия управител на БНБ се очаква да е по-диалогичен, да отчита свършената работа, да признава грешките. Би възвърнал доверието в институцията, когато най-после тя започне да защитава потребителите на финансови услуги, защото в крайна сметка, грешките й бъркат в техния джоб.
Последните два дни до крайния срок за внасянето на номинациите за управител на БНБ в парламента имаше засилени политически совалки. Първо по време на извънредното заседание във вторник за среща с депутатите от Патриотичния фронт и кандидата им Григорий Вазов изненадващо дойде финансовият министър Власидлав Горанов. Той е оставил впечатлението, че не е съвсем доволен от кандидатурата на ГЕРБ на Димитър Радев. “Това, че той е номинация на председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова и на част от парламентарната група на ГЕРБ не означава, че зад него стои и финансовият министър”, разтълкуваха поведението на Горанов депутати от ПФ. Неупешен се оказа опитът на председателя на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов да разубеди съпредседателя на групата на РБ Найден Зеленогорски и колегата му от ДБГ Димитър Танев да номинират за поста финансиста Бисер Манолов. Темата раздели реформаторите – ДБГ настояваше кандидатът им да бъде Манолов, докато ДСБ и депутатите от другите партии от блока бяха на мнение, че трябва да се подкрепи Димитър Радев. Според правилата на групата на РБ обаче решенията се вземат от две трети от депутатите, което няма как да стане без гласовете на депутатите от партията на Меглена Кунева. Така реформаторите взеха шизофренното решение да номинират двамата кандидати – този на ГЕРБ и на ДБГ. Неофициално обясненията за номинацията на Манолов са свързани с опита на ДБГ да прокара кандидатурата му за подуправител на управление “Емисионно” на банката. В прав текст за това намекна лидерът на ДСБ Радан Кънев, който нарече този подход на партньорите му грешка. Със същия аргумент се обяснява и изненадващо внесената кандидатура на преподавателя ат УНСС Виктор Йоцов. Неофициално от ДПС твърдят, че ще подкрепят кандидата на ГЕРБ за управител на БНБ, въпреки че все още нямат официално решение. Не е изключено и част от депутатите от БСП да гласуват за него.