*Препечатано от Капитал, автор Весислава Антонова

Началото на медийната година започва с три ключови промени. Заради изтичащите по закон мандати предстои почти пълна подмяна на състава на Съвета за електронни медии (СЕМ) и избор на нови генерални директори на БНР и БНТ. Събитията са важни за пазара, защото от тях зависи начинът, по който ще продължи да се случва медийната регулация в България, както и посоката на работа и ролята на обществените медии. Вече месеци обаче народните представители бавят своите нови кандидатури за СЕМ и това създава усещането, че се водят политически пазарлъци коя партия да прати свой човек в медийния регулатор. И съответно коя да надделее при избора на ръководители на обществените медии. Така се създава опасността трите ключови институции да попаднат в управленски вакуум, от който да пострада и работата им.

Рокадите в СЕМ

Съставът на СЕМ предстои да бъде почти напълно обновен в началото на април. В регулаторния орган трима от членовете се избират от парламента, а двама посочва президентът. На 1 април изтича шестгодишният мандат на Георги Лозанов (който е от парламентарната квота на ГЕРБ) като член на регулатора, а няколко дни по-късно приключва и едногодишното му правомощие да бъде председател на СЕМ. По закон членовете на надзорния орган имат право най-много на два непоследователни мандата и така доц. Лозанов няма право повече да остане в регулатора. Преди повече от година пък изтекоха мандатите на още двама от членовете – Анна Хаджиева (парламентарна квота) и Анюта Асенова (президентска). Росен Плевнелиев вече посочи миналата година, че на мястото на Асенова ще влезе журналистката Бетина Жотева. Парламентът обаче се забави с избора на кандидат на мястото на Хаджиева, а по закон указът на президента влиза в сила едновременно с избора на другия член. Така и Жотева не може да влезе в СЕМ, докато Народното събрание не посочи своята кандидатура. Историята помни няколко случая, при които парламентът се е бавил с кандидатурата си за СЕМ по две години заради пазарлъци коя партия да вкара свой човек в медийния регулатор. С все още действащи мандати в момента в надзорния орган са Иво Атанасов (парламентарна квота/БСП) и Мария Стоянова (президентска квота).

Подмяната на трите позиции в СЕМ е важна, защото тази година изтичат мандатите и на генералните директори на обществените БНТ и БНР. И СЕМ с напълно променено мнозинство ще избира кои да са новите. Логично е при настоящото разпределение на силите в съвета ГЕРБ или Реформаторският блок да се борят да влезе техен представител. Кандидатура от тази част на политическия спектър заедно с двете предложения на президента могат да осигурят мнозинство от три гласа, с които да бъдат избрани генералните директори на двете медии.

От хората, които влязат в СЕМ, зависи и дали те ще успеят да запазят органа, който регулира съдържанието на радио- и телевизионните оператори. Безличен регулатор ще направи по-лесна така обсъжданата конвергенция между СЕМ и Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), както е и на други пазари в Европа. И обратно, медиен регулатор с по-силни и разпознаваеми в обществото фигури с позиция ще се пребори за съществуването си.

Председателката на парламентарната медийна комисия Полина Карастоянова коментира пред “Капитал”, че СЕМ не е изключение и има и други регулатори с изтекли мандати, които също очакват депутатите да предложат нови членове. “Причината парламентът да се забави с кандидатурите е силно натоварената парламентарна сесия през изминалата година заради промените в конституцията”, каза Карастоянова. Според нея за медийния регулатор трябват силни, експертни кандидатури. Тя уточни, че предстои четирите парламентарни групи [ГЕРБ, Реформаторският блок, Патриотичният фронт и АБВ – бел. ред.] да дебатират по темата за избор на членове на СЕМ, КРС, Комисията за защита на конкуренцията и т.н. “Не мога обаче да дам конкретен срок, в който това ще се случи”, категорична бе Карастоянова.

Между другото, депутатите може и да са забравили, но още през 1996 г. Конституционният съд излезе с решение, според което обвързването на партия с номинациите за регулатора е забранено като противоконституционно.

Промяната в БНР и БНТ

След промените в СЕМ през април следват и такива за БНР и БНТ. Мандатът на генералния директор на радиото Радослав Янкулов изтича през май. По традиция регулаторът обявява началото на конкурса за нов директор месец по-рано, за да има време за провеждане на състезанието и новият ръководител на медията да събере екипа си.

Вече близо три години под ръководството на Радослав Янкулов БНР се развива в условията на управленска криза и конфронтация между управленски екип и служителите в медиата. Много журналисти отправиха критики към генералния директор, а част от тях дори настояваха за оставката му, недоволни от непрозрачните методи на управление. Междувременно в радиото се възроди синдикатът “Свободно слово”, който дълго време беше със затихнали функции. По негова инициатива до СЕМ бяха изпратени немалко оплаквания и сигнали. Въпреки че с днешна дата протестът, изглежда, е затихнал, тътенът от гласовете на недоволството още се чува. А надеждата идва от предстоящия през април избор на нов генерален директор.

Според журналиста в БНР и водещ на “Преди всички” по “Хоризонт” Силвия Великова СЕМ в този си състав – по-голямата част от който с изтекъл мандат, няма право да избира новите генерални директори на радиото и телевизията. “Това са хора, които няма как да бъдат държани отговорни за избора си просто защото малко след него все пак ще трябва да напуснат надмандатните си позиции и, второ – именно защото са с изтекъл мандат, съмненията на кого ще дадат гласа си винаги ще тежат”, коментира Великова. По думите й това, което се случва за пореден път с мандатите на членовете на регулатора, е недопустимо за една демократича държава. “И тук голяма е отговорността на Народното събрание, което не излъчва своя нов човек, с което според мен се унижава и президентът, който го направи навреме, но на практика без смисъл”, коментира Великова.

По думите й единственото, което регулаторът прави, е да избира – еднократно на три години генерален директор. “Може да е избрал неподходящия човек, може да е избрал компромисния – това е – изборът не може да се коригира, защото за СЕМ това е лично. Регулаторът се страхува да каже – никой от кандидатите не става “, каза Великова.

Мандатът на Вяра Анкова като генерален директор на БНТ пък изтича през юли и е логично СЕМ да обяви избора в началото на юни. В телевизията, за разлика от БНР, Анкова се радва на почти пълната подкрепа на екипа си. Гласове на недоволство от журналистите там не са изразявани. Проблемът за БНТ е, че Анкова вече изкара два последователни тригодишни мандата и няма право на трети. И сега журналистите в телевизията се притесняват дали новият им директор ще запази спокойната професионална среда вътре в медиата.

През годините на управление на Вяра Анкова БНТ неведнъж е давала сигнали за опит за политически натиск върху медиата основно през намаляването на бюджета й. А основната критика и неодобрение – както от така и към БНТ, са произтичали най-вече от модела й на финансиране. Но това далеч не е дебат само на телевизията, а на обществото и институциите. Според водещия на “Панорама” Бойко Василев и политиците и обществото и другите медии подценяват въпроса с обществените радио и телевизия. Според журналиста той е ключов, дори критично важен за медийния пейзаж в България. “Специално БНТ има нужда да бъде чута първо за своята обществена мисия – за да стане ясно какъв е смисълът от нейното съществуване, и след това за финансирането й, което е смешно от европейска и дори африканска гледна точка”, коментира Василев. Според него това не може да стане без справедлив и отговорен избор на ръководство, без приемственост с днешните усилия и без ангажимент от институциите и обществото. “Затова политиците трябва да подходят максимално отговорно към СЕМ. С журналистическата свобода и качество е като в живота: ще ги оценим, когато ги загубим”, категоричен е Бойко Василев. “Тогава обаче ще бъде твърде късно.”

Колко полезен беше този пост?

Маркирайте звезда, за да гласувате.

Среден резултат 0 / 5. Брой гласове: 0

Няма гласове до момента! Бъди първият гласувал!

Кого избира НС?

Календар

януари 2024
П В С Ч П С Н
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

В ПАРЛАМЕНТА:

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова изрази надежда библиотеките да бъдат храмовете, които да върнат вярата в един по-добър свят. Председателят на парламента  връчи специалната награда на Столична библиотека за най-четен автор на десетилетието на проф. Цочо Бояджиев. На церемония в Столичната библиотека бяха раздадени отличията за 2024 г. За най-четен автор на десетилетието (2014 – 2024 г.) бяха наградени и Георги Господинов, Захари Карабашлиев, Стефан Цанев и Здравка Евтимова. Наталия Киселова цитира думи, изречени през 1907 г. от първия професор по конституционно право Стефан Киров, според когото университетът има една роля и тя не е просто да учи студентите [повече]

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова участва в тържественото отбелязване на 30-ата годишнина от създаването на Студентския дипломатически клуб при Софийския университет „Св. Климент Охридски“. По време на събитието тя беше отличена с почетния знак на клуба за подкрепата, която е оказвала през годините за развитието на неговата дейност и за студентите, които са част от организацията. В своето обръщение Наталия Киселова подчерта ролята на клуба като двигател за активната и вдъхновяваща среда в университета. „Като преподавател в специалност „Международни отношения“ мога да отбележа, че през последните пет години Студентският дипломатически клуб значително разшири своята дейност. Заедно успяхме да реализираме [повече]

Народното събрание избра Росен Желязков за министър-председател на Република България. Депутатите одобриха предложената от него структура на Министерски съвет и избраха членовете на правителството. Кандидатурата на Росен Желязков за министър-председател на Република България подкрепиха 125 народни представители, а 114 бяха против. Със същия резултат бяха и гласуванията за структурата и за състава на новия кабинет. Томислав Дончев беше избран за вицепремиер и министър на иновациите и растежа, Гроздан Караджов за вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията, Атанас Зафиров за заместник министър-председател без портфейл, Теменужка Петкова за министър на финансите, Даниел Митов за министър на вътрешните работи, Георг Георгиев за [повече]

Ученици от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Ихтиман поздравиха народните представители по случай празника Василица. Отбелязването му на 14 януари е свързано с легендата, според която Банго Василий е закрилник и спасител на ромите. Той възстановява мост, по който да преминат ромите, след като същият е бил разрушен и така спасява давещите се. Празникът се почита от ромската общност като семеен и дава началото на новата година. Събитието беше организирано в сътрудничество с Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Младежите представиха музикални изпълнения и отправиха послание към народните представители за здраве и късмет. Гостите благодариха на [повече]

Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за съдебната власт. Те предвиждат започналите процедури по чл. 173, ал. 1 от закона, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на измененията, да бъдат прекратени. Разпоредбата от промените в Закона за съдебната власт беше приета единодушно с 232 гласа „за“. Едно и също лице да няма право за повече от шест месеца да бъде временно изпълняващ функциите на главен прокурор, на председател на Върховния касационен съд или на Върховния административен съд, предвиждат измененията. При предсрочно прекратяване или изтичане на мандата на главния прокурор, [повече]

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова присъства на празника Сурва в град Батановци и в село Мещица, Пернишко. На 13 януари десетки сурвакари в двете населени места спазиха традицията и излязоха маскирани, за да изпълнят обичая, който от 2015 година е част от Списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. На откриването на Сурва в Батановци председателят на парламента Наталия Киселова отбеляза, че е имала възможност на този празник да види нещо уникално, да стане свидетел на това как се съхраняват културата и фолклора. Чрез усилията да бъде прогонено злото и да възтържествува доброто, през звъна на чановете и неповторимия [повече]

Ученици от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в град Николаево отправиха поздрав в Народното събрание по случай празника Василица. Отбелязването му на 14 януари е свързано с няколко легенди, като в някои от тях Банго Василий е закрилник и спасител на ромите. Почита се от ромската общност като семеен празник и начало на новата година. Децата изпълниха фолклорен танц, както и песните „О, Васили, дае“ и „Коледари“. Наталия Киселова приветства младежите с пожелание за здраве и много шестици. Тя им благодари за милите думи и изрази надежда, че 2025 година ще бъде хубава за всички.  Гостите благодариха на председателя [повече]

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова поздрави Алберт Попов по повод първата му победа за Световната купа по ски алпийски дисциплини в  курорта Мадона ди Кампильо, Италия. Върховото Ви постижение, плод на упорит труд и постоянство в преследване на мечтата, затвърди името Ви на един от най-успешните български скиори, пише в поздравителния адрес на председателя на парламента. С Вашето безупречно спускане и отлично време във втория манш България постигна втората си победа в историята на Световната купа, а всички ние сме във възторг от убедителния резултат, който Ви качи на най-високия връх в слалома, подчертава Наталия Киселова. „Вие доказахте, че [повече]

Последвайте ни: