С решение от 24 септември Конституционният съд обяви за противоконституционно Решението на Народното събрание от 17.04.2024 г. за предсрочно прекратяване мандата на управителя на Националната здравно осигурителна каса Станимир Михайлов.
Конституционният съд приема, че с атакуваното решение Народното събрание се е произнесло по вече несъществуващ предмет – оттеглено волеизявление, което вече не присъства в правния мир. Според чл.19, ал.1 от ЗЗО във връзка с чл.84, т.8 от Конституцията Народното събрание освобождава управителя на НЗОК при подадена оставка. Като е приело решение за освобождаване от длъжност при оттеглена оставка, Народното събрание се е произнесло без правно основание и така е нарушило принципа на правовата държава, прогласен в чл.4, ал. 1 от Конституцията.
Делото е образувано по искане на 53-ма народни представители от ПП – ДБ (49-ото НС) за установяване на противоконституционност на решението за предсрочно прекратяване на мандата.
Станимир Михайлов, като номинация на ПП – ДБ и единствен кандидат в процедурата, бе избран за управител на НЗОК на 29 юли 2023 г. Но управляващите партии не се разбраха за избора на подуправител на НЗОК, като ПП – ДБ не се съгласиха да приемат номинирания от ГЕРБ – СДС Момчил Мавров (избран на 01.11.2023 г. с гласовете на ГЕРБ и ДПС). Народните представители решиха, че подходящо решение на спора е да бъдат призовани управителят и подуправителят на НЗОК да подадат оставка, което се случи на 1 декември 2023 г.
В денят, когато в дневния ред на НС беше включена точката за предсрочно прекратяване мандата на управителя на НЗОК, стана ясно, че той е оттеглил своята оставка. Въпреки това депутатите взеха решение за прекратяване на мандат му именно на основание подадената оставка.
Съгласно тълкувателно решение на КС № 3 от 28 април 2020 г. обявените за противоконституционни ненормативни актове (закони, решения на НС и укази на президента) са невалидни от приемането или издаването им. Това означава, че мандатът на Станимир Михайлов не се приема изобщо за прекратяван.